JANKO MUZYKANT / LATARNIK - Henryk Sienkiewicz (Audiobook - mp3)

KLIKNIJ TUTAJ ABY ZOBACZYĆ: Najpopularniejsze Lektury Szkolne do słuchania.
Wpisz nazwę Audiobooka (książki audio do słuchania) lub autora w okno wyszukiwarki na tej stronie.
Pobieraj lektury mp3 na swój komputer w 3 minuty lub zobacz wszystkie - LEKTURY MP3 (AUDIOBOOKI)

30 cze 2009

JANKO MUZYKANT / LATARNIK - Henryk Sienkiewicz (Audiobook - mp3)

JANKO MUZYKANT / LATARNIK - Henryk Sienkiewicz
lektury szkolne (Audiobook - mp3)


Janko Muzykant i Latarnik to dwie znaczące dla polskiej literatury nowele noblisty Henryk Sienkiewicza. Janko Muzykant to opowieść rozgrywająca się na XIX-wiecznej polskiej wsi. Mistrzowskie odmalowanie ówczesnych realiów i stosunków między miastem a wsią. Nowela ta to ważny głos w sprawie marnujących się talentów. Przesłaniem jest konieczność realizacji pozytywistycznego hasła pracy u podstaw. Latarnik jest historią polskiego emigranta politycznego, który utracił posadę tytułowego latarnika, po tym jak zaczytał się w epopei Pan Tadeusz i zapomniał o cowieczornym zapaleniu latarni morskiej, co doprowadziło do katastrofy statku. Patriotyczna opowieść uznawana jest za jedną z najlepszych polskich noweli.
Czyta: Beata Łuczak

Henryk Sienkiewicz napisał Janka Muzykanta w 1879 roku, w czasie swojego pobytu w Paryżu. Utwór jest świadectwem dużej wrażliwości autora na różnorakie kwestie społeczne. W przypadku tej noweli Sienkiewicz koncentruje się na losach ludu polskiego. W utworze ukazuje losy utalentowanego wiejskiego dziecka, które jest całkowicie bezbronne wobec panującego porządku świata. W Janku Muzykancie widać wpływy naturalistyczne - autor nie przedstawia pozytywistycznego programu, a koncentruje się raczej na opisie sytuacji. Narrator wyraża swoje stanowisko nie w natrętnych komentarzach, ale w subtelnych lirycznych opisach i ironicznych komentarzach, a także w niebezpośrednio komentującym utwór epilogu.

Henryk Sienkiewicz stworzył w Janku Muzykancie jeden z najbardziej przejmujących obrazów dziecka polskiego w naszej literaturze. Utwór ten należy do kanonu dzieł o tematyce dziecięcej.

Latarnik powstał w 1880 roku. Jest to nowela o wymowie patriotycznej, uważana za polskie arcydzieło tego gatunku. W komentarzach dotyczących tego utwory pojawiało się stwierdzenie, że w Latarniku udało się Sienkiewiczowi oddać polskiego ducha narodowego. W skondensowanej formie autor zawarł w nim historię polskiego emigranta, który pod wpływem lektury Pana Tadeusza przeżywa swoisty powrót do ojczyzny, którą opuścił czterdzieści lat temu.

Wiele nowatorskich chwytów stylistycznych zastosowanych w tej noweli było wykorzystywanych przez Sienkiewicza w jego późniejszych najważniejszych powieściach historycznych.
źródło: www.klp.plAutor: Henryk Sienkiewicz
Data wydania: 01.02.2009
Język publikacji: polski
Długość nagrania: 60 min.
Wydawca: Propaganda
ISSN: 978-83-60711-44-6

Każdy produkt z naszej oferty wysyłamy gratis- w 5 minut

Lektury szkolne mp3
JANKO MUZYKANT / LATARNIK - Pobierz (Audiobook)

Przyswajanie obowiązkowych lektur szkolnych jeszcze nigdy nie było tak proste i przyjemne. Słuchaj zamiast czytać - audiobook to rewolucyjne rozwiązanie dla wszystkich uczniów. Ściągnij lekturę szkolną w formacie mp3 już teraz - wgraj na swój odtwarzacz mp3, komórkę, płytę Cd i słuchaj w drodze do szkoły, w autobusie, na komputerze.

Pamiętaj u nas najtaniej otrzymujesz link do pobrania książki audio w 3min na e-mail bez kosztów przesyłki z gwarancją satysfakcji.


Brak komentarzy :

Publikowanie komentarza

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...